W Malinowym Domku do zabawy wprowadzamy elementy ćwiczeń logopedycznych. Dzisiaj dzieci robiły smoka wawelskiego – dmuchawkę, świetne narzędzie do usprawniania aparatu oddechowego. Można oczywiście kupić gotowe dmuchawki, ale robiąc ją samemu z dzieckiem mamy okazję do świetnej zabawy, połączonej z nauką i ćwiczeniami buzi i języka.
Co potrzebujemy do zrobienia dmuchawki?
Żeby zrobić taką dmuchawkę, wystarczy rolka po papierze toaletowym, kolorowa bibuła, klej, zszywacz, pisak i biała kartka.
Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/
Dmuchawka logopedyczna – jak ją zrobić?
Obklejamy rolkę zieloną bibułą. Wycinamy oczy z papieru i przyklejamy do rolki, podobnie jak kulki na nos z bibuły. Czerwoną i żółtą bibułę tniemy na paseczki i zszywamy po 3 paski. Paski będą symbolizowały płonienie. Paski przyklejamy głęboko w rolce, inaczej dzieci nie będą w stanie ich „wydmuchać”.
Korzyści ze stosowania dmuchawki logopedycznej
Ćwiczenie dmuchania najlepiej wykonywać codziennie po kilka minut. Dzięki temu wydłuży się faza oddechowa, łatwiej będzie dziecku kontrolować oddech, nauczy spokoju i koncentracji. Dzieci o wiele chętniej będą ćwiczyć, jeśli ćwiczenia będą podane w formie zabawy. A jeśli jeszcze dmuchawka logopedyczna została zrobiona przez dziecko, tym chętniej będzie chciało ją wykorzystać. Taką zabawkę można oczywiście modyfikować. Zamiast smoka można zrobić jakąś postać z włosami z bibuły, które również będą „powiewać” podczas dmuchania.