jak radzić sobie z upałami z dzieckiem

WAŻNE! Jak przetrwać upały z małym dzieckiem – 12 złotych rad

Macierzyństwo

W najbliższym czasie zapowiadane są tropikalne upały. Trzeba się do nich przygotować, bo rodzice zaskoczeni temperaturą powyżej 30 stopni, często popełniają błędy, albo są zdezorientowani, bo standardowe zachowania przestają mieć racje bytu. Jak przetrwać upały z małym dzieckiem?

Poniżej zestawienie w punktach, bo tak będzie łatwiej zweryfikować swoją wiedzę,  dotyczącą radzenia sobie z falą upałów.

1. Zmień godziny spacerów z dzieckiem podczas upału

Najlepiej podczas upałów zostać w domu, ale jeśli musisz, to wybierz się na spacer albo bardzo wcześnie rano, albo wieczorem, kiedy słońce już zniknie za chmurami. Spacer w żarze lejącym się z nieba może skutkować udarem słonecznym.

Obserwuj mnie na Instagramie /KLIKNIJ/

2. Pamiętaj o kremie z filtrem

Piętnaście minut przed wyjściem posmaruj dziecko kremem z filtrem, najlepiej o faktorze 50. Jeśli idziecie nad wodę, to po każdym wyjściu z wody posmaruj dziecko ponownie. Sprawdź też na opakowaniu ile godzin ochrony gwarantuje producent.

3. Nie zapomnij czapeczki, albo chusteczki na główkę

Dla małych dzieci są już okularki przeciwsłoneczne na gumce, jeśli możesz kup je. Promienie słoneczne mogą się przyczynić do krótkowzroczności.

4. Będąc w domu nie otwieraj okien!

Zwłaszcza jeśli nie ma wiatru. W przeciwnym razie wpuścisz do wnętrza cały żar z dworu. Jeśli masz rolety, koniecznie je opuść w miarę możliwości. Niektórzy radzą też aby nalać do wanny zimnej wody. Jeśli masz w domu wiatrak, włącz go – dzięki temu będzie mieszał powietrze. Pamiętaj tylko, żeby dziecko nie było w jego zasięgu i go nie przewiało. Wietrz tylko bardzo wcześnie rano i bardzo późno wieczorem.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

5. Podczas upału uważaj na temperaturę w wózku

Jeśli dziecko leży w gondoli, to postaw budkę, ale nigdy, przenigdy nie zasłaniaj jej pieluchą tetrową, bo w środku temperatura zawsze będzie wyższa o kilka stopni niż na zewnątrz, a to już prosta droga do udaru! Jeśli dziecko w wózku siedzi, pamiętaj o parasolce.

6. Zrezygnuj w upał z chusty i nosidełka

Między ciałem rodzica, a dziecka temperatura szybko wzrasta. Dziecko może się przegrzać, a z pewnością spocić, a tu już krok do odparzeń i potówek.

Przeczytaj jak ubierać dziecko w tropikalne upały /KLIKNIJ/

7. Nawadniaj organizm w czasie upału

W takie upały można się bardzo odwodnić. Pamiętaj żeby nie poić dziecka napojami z cukrem i barwnikami. Najlepiej sprawdzi się woda o temperaturze pokojowej – nie zimnej! Odwadniając się tracimy elektrolity, można więc do wody dodać odrobinkę soli. Jeśli karmisz dziecko piersią karm je częściej – mleko na początku jest bardziej rozwodnione i świetnie gasi pragnienie. Jeśli dziecko je już inne pokarmy możemy podać mu ogórka zielonego, lub arbuzy, które w większości składają się z wody. Zrezygnuj ze słodkich soków, albo rozcieńcz je wodą pół na pół.

8. Tylko lekkie posiłki

Trawienie to wielki wysiłek dla organizmu, przy temperaturze powyżej 30 stopni, dlatego nie zmuszaj dziecka do jedzenia ciężkich, pełnych obiadów. Lepiej sprawdzi się zupka, albo np ryż z jogurtem naturalnym i owocami, plus warzywa. Świetnie działają np kefiry, chłodniki, sałatki.

9. Na upał ubranka tylko naturalne

Nie ubieraj dziecka w obcisłe ciuszki. Najlepiej żeby były bawełniane lub lniane i nie stykały się bezpośrednio z ciałkiem malucha. Dobrze, żeby były w jasnych kolorach, aby odbijały promienie słoneczne. O czapeczce pisaliśmy już powyżej, zadbaj o to aby dziecko nie zdejmowało nakrycia głowy.

Jesteś w ciąży? Obrzęki w upalne dni? – zobacz jak sobie poradzić /KLIK/

10. Chłodne kąpiele

Pamiętaj, żeby przy takich upałach kąpać dziecko codziennie. Trzeba zmyć pot i filtry przeciwsłoneczne. Temperatura wody może być chłodniejsza niż zwykle. Można też w ciągu dnia robić dziecku chłodne okłady, ale nie z zimnej wody tylko letniej!

11. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie podczas upału

Nawet na minutkę, nawet na pół minutki! Nigdy nie wiesz co się wydarzy. Może skoczysz do domu po zapomniany smoczek i w tym czasie potkniesz się i złamiesz nogę, a dziecko zostanie w samochodowym piekarniku. Może w ciągu tych kilkunastu sekund czujny sąsiad zdąży kamieniem wybić ci szyby w aucie ratując malucha. Nawet jakbyś miała wyciągać śpiące dziecko z fotelika, to zrób to!

czytaliście już jak ubierać dziecko w zależności od pogody? /KLIK/

12. Sprawdzaj jak dziecko się czuje

Pamiętaj, że paradoksalnie w upały dziecko może również zmarznąć! Jeśli włączasz klimatyzację w aucie to nigdy nie rób nawiewu na fotelik. Dziecko kąpie się w baseniku z zimną wodą? Zobacz czy jej temperatura nie jest za niska. Temperaturę malucha nie mierzymy dotykając raczek czy nóżek, które mają prawo być zimne, tylko karku lub klatki piersiowej. Jeśli są ciepłe to wszystko jest w porządku.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą wam w nadchodzących dniach. Korzystajcie mądrze z kąpieli słonecznych. Jeśli macie jakieś inne sprawdzone patenty, to podzielcie się nimi w komentarzach.

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci