jak zachęcić dzieci do sprzątania

6 konkretnych wskazówek, jak zaangażować dzieci do sprzątania

Macierzyństwo

Zapanowanie nad ładem przy energicznych dzieciach może Ci się wydawać nieosiągalne. Spokojnie. Jest kilka sposobów i czarów, które sprawią, że bez problemu poradzisz sobie ze sprzątaniem. Co więcej! Nauczysz się jak zaangażować dzieci do sprzątania.

Po pierwsze zaangażowanie

Angażuj swoje dzieci do wykonywania obowiązków domowych razem z tobą. Tak, na początku będziesz potrzebowała dwa razy więcej czasu na proste czynności takie jak selekcje prania czy wkładanie rzeczy do pralki, ale pomysł o tym jak o inwestycji w przyszłość, za kilka / kilkanaście miesięcy twoje dziecko będzie już to mogło zrobić samo. Warto poświęcić się dla takiej edukacji, szczególnie, że tym samym kształtujesz w dzieciach dobre nawyki i świadomość, że porządek powinien przychodzić naturalnie. Kolejnym plusem jest to, że dzieci które biorą aktywny udział w dbaniu o domową przestrzeń czują się zobowiązane do dbania o porządek i jego utrzymanie.

Po drugie, każdy przedmiot ma swoje miejsce

Zwróć dziecku uwagę na właściwą organizację przestrzeni wokół niego. Uświadom, na co ona się przekłada i powiedz, że ma ona wpływ na radość z jego zabawy i codzienne, bezpieczne funkcjonowanie. Ucząc dzieci, że wszystko ma swoje miejsce uczymy ich także szacunku do tych rzeczy, a także szacunku do pracy drugiego człowieka. Tak, zrobienie prania to też praca i każde dziecko, które potrafi dobrze chodzić jest w stanie samo wrzucić swoje brudne ubrania do kosza na pranie.

Po trzecie rytuały

Stwórz rutynowe rytuały, które sprawią twojemu dziecku przyjemność. Stwórz przedszkolakowi obowiązki, może to być na przykład obowiązek odkładania butów na swoja półkę z butami, oraz kurtki do właściwej szafki. Rutyna dla nas, to codziennie dawanie przykładu, czyli nie ma co wymagać od malucha odkładanie butów i kurtki na miejsce, jeśli nasze buty i kurtka stoją tuż przy drzwiach wejściowych. Przy tworzeniu takich rytuałów niezbędne jest aby każda rzecz w naszym domu miała swój własny dom i żeby nasz maluch o tym wiedział.

Po czwarte, nastaw budzik na 10 minut

Wprowadź zwyczaj „Sprzątania 10 minutowego.” Na czym on polega? Sprzątanie 10 minutowe – ustawiam minutnik na 10 minut i zamieniam się w torpedę, która przez te 10 min nie robi nic innego tylko ogarnia dom, pomieszczenie po pomieszczeniu.

Po piąte, zacznij ogarniać wieczorem

Warto poświęcić trochę czasu na sprzątanie wieczorem, co pozwoli nam położyć się ze spokojem. Co może należeć do wieczornych obowiązków? Przyjrzyjmy się moim.

  • Kuchnia i jadalnia – ładuję zmywarkę i włączam ją na noc, wszystko co się da chowam z blatów, ogarniam stół w jadalni, tak aby był pusty i czysty.
  • Zerkam do łazienki, czy jest tam względny porządek – pranie w kosztu na pranie, ręczniki rozwieszone, aby po kąpieli mogły dobrze wyschnąć do rana, pasty i szczoteczki na swoim miejscu.
  • Przedpokój i drzwi wejściowe – mam taki zwyczaj, aby o czymś nie zapomnieć na drugi dzień np. aby mój syn zabrał do przedszkola odpowiednie spodnie na zmianę, stawiam je przy drzwiach wyjściowych.
  • Pokój dziecka – książki czytane do snu odkładam na miejsce, a jeśli jakieś zabawki podczas wieczornego sprzątania, nie trafiły na swoje półki to ja je tam odkładam.
  • Sypialnia – ostatnie miejsce na mojej liście. Dobrze przewietrzona, zresztą ja cały rok śpię przy otwartych oknach, przyjemniej mi się śpi i łatwiej zasypia. Ubrania, np. dresy, w których chodzę po domu, odwieszam na wieszak na drzwiach, ale to miejsce gdzie zazwyczaj sprawdzam czy nie ma jakiś niepotrzebnych rzeczy, jeśli takie znajdę to odkładam je na miejsce.

Po szóste, rób tylko 1 rzecz naraz

Robię tylko 1 rzecz naraz. Jeśli zechcesz zastosować się do moich rad, poczujesz się lepiej i weselej. Pamiętaj, że każda rzecz w Twoim domu powinna mieć swój dom.

Po przeczytaniu moich rad nadal czujesz się przytłoczona ilością wskazówek i nie wiesz, czy sama dasz radę się ze wszystkim zmierzyć? Skontaktuj się ze mną swobodnie. Razem przyjrzymy się rutynie Twojego dnia i zastanowimy się, w jaki sposób możesz w niego wpleść własne magiczne triki sprzątające.

——————————
Aleksandra Rybińska
OdgraciOla /KLIK/

odgraciola   ———————–

 Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.