Wypalenie zawodowe frustracja zawodowa

Wypalenie zawodowe, a frustracja zawodowa – czym się różnią?

Rozwój zawodowy

Wypalenie zawodowe, frustracja – często słyszymy te terminy w ostatnich latach. Często nawet używamy zamiennie tych określeń. Warto wiedzieć, że to dwa różne zjawiska i oba równie niebezpieczne. Warto przyjrzeć się im z bliska, ponieważ ich znajomość pomoże zidentyfikować symptomy, jeśli się pojawią oraz odpowiednio wcześnie i odpowiednio zareagować. Brak rozpoznania i przeciwdziałania, często prowadzi do depresji.

Co to jest wypalenie zawodowe?

 Wypalenie zawodowe jest wyjątkowo podstępnym zjawiskiem. Zdarza się nawet, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich dotknęło. Skąd się bierze? Może nas spotkać kiedy jesteśmy w sytuacji, w której wykonujemy pracę ponad nasze siły. I chodzi tu zarówno o siły intelektualne, jak i fizyczne, gdy przebywamy wśród ludzi o odmiennych wartościach niż nasze. Kiedy przez tę sytuację jesteśmy w nieustannym napięciu, gdy jesteśmy stale poddenerwowani.

Lubię swoją pracę, ale… czuję wypalenie zawodowe

Paradoks jest taki, że wypalenie może dotknąć nas nawet wówczas, gdy jesteśmy przekonani, że lubimy swoją pracę. Jak to możliwe?

Wystarczy, że jeden z negatywnych czynników jest trwale obecny w naszej pracy, a przez to jesteśmy w codziennym stresie. Ludzie lubią wszystko racjonalizować, więc i stres tłumaczymy sobie na różne sposoby np.: „nie można uniknąć stresu”, „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”, „spełnienie w pracy to utopia” itd.

Stres w pracy ma bardzo duży wpływ na nasze życie prywatne

Bardzo często dochodzi wtedy do problemów w związkach i w rodzinie, ponieważ człowiek mniej angażuje się w dbałość o więzi, traci czujność na sygnały płynące od bliskich, jest zwykle rozdrażniony i poirytowany.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Kiedy dotyka nas wypalenie zawodowe przestajemy pamiętać o konieczności regeneracji kondycji fizycznej oraz emocjonalnej. Źle śpimy, nie odpoczywamy należycie, odżywiamy się niezdrowo, nieregularnie, a to prowadzi do stanu wyczerpania psychofizycznego.

Jesteśmy mniej wydajni w pracy, popadamy w zmienne nastroje i pogarszamy relacje z innymi, czyli w efekcie tracimy na komforcie naszego życia.

Wypalenie zawodowe to choroba

Warto zaznaczyć, że wypalenie to choroba, która jest niezależna od czynników demograficznych, finansowych, czy poziomu wykształcenia. Nawet młode osoby, zaczynające dopiero pracę zawodową, borykają się z wypaleniem zawodowym. Cierpią na nią jednocześnie menadżerowie i pracownicy fizyczni, osoby zajmujące się domem, nie pracujące zawodowo. Wniosek – nie ma „bezpiecznej” grupy zawodowej.

Czym objawia się frustracja w pracy zawodowej?

Innym zjawiskiem, które jest równie niebezpieczne, jest frustracja. Mówimy o niej wówczas, gdy wykonujemy pracę, w której nie możemy wykorzystać swoich możliwości, talentów. Pracujemy na stanowisku, które wymaga od nas innych kompetencji niż te, które są naszymi zasobami naturalnymi. Pracujemy wówczas z poczuciem braku, blokady w „rozwinięciu skrzydeł”.

Racjonalizacja aktualnej sytuacji zawodowej

Gdy mamy takie myśli, często próbujemy sobie je wytłumaczyć. Znajdujemy argumenty przemawiające na korzyść obecnego miejsca pracy, bo mamy niechęć do zmiany. Wydaje nam się, że jeśli mamy zapewnione podstawowe potrzeby jak np. odpowiednie wynagrodzenie, czas pracy, to powinniśmy być zadowoleni.

Obserwuj mnie na Instagramie /KLIKNIJ/

Tak mówimy sobie z poziomu „głowy”, a co wówczas podpowiada nam „serce”? Serca nie da się oszukać i to ono odpowiada za nasze wewnętrzne pragnienia.

To odczucia, a nie myśli decydują o tym, czy jesteśmy spełnieni!

 Jeśli czujemy się spełnieni w pracy, czujemy satysfakcję z tego co robimy, jesteśmy zadowoleni z siebie, a przez to bardziej otwarci w stosunku do innych, bardziej przyjaźni i zrelaksowani. Spełnienie zawodowe ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia.

Work-life balance jest możliwy wyłącznie, gdy wykonujemy pracę dopasowaną do naszego potencjału

Jesteśmy tym samym człowiekiem w pracy i poza nią. Jeśli przez większość dnia, będąc w pracy, chodzimy niezadowoleni to trudno oczekiwać, że na koniec dnia po opuszczeniu firmy, coś się zmieni. Żadna technika relaksacyjna nie będzie tej sytuacji w pełni skuteczna.

Receptą na wyjście z impasu jest zajęcie zgodne z naszymi naturalnymi predyspozycjami, bo tylko wtedy mamy możliwość samorealizacji i rozwoju naszych zainteresowań.

Klucz do sukcesu, to wykorzystanie swoich wrodzonych talentów i zarazem mocnych stron, zamiast trenowania na siłę cech, które są nam dalekie.

Wiem doskonale, że osobie, która od lat wykonuje określony zawód, trudno jest obiektywnie spojrzeć na swoje zasoby i poszukać odmienionej drogi zawodowej. Trudno jest czasem przyznać się przed sobą, że przez kilkanaście lat wyspecjalizowałem się w czymś, co tak naprawdę nie daje mi radości. Jednak na dotychczasowym doświadczeniu, można zbudować wspaniałą ścieżkę dalszej kariery, jeśli połączymy nasze predyspozycje i kompetencje.

Warto skorzystać ze wsparcia trenera rozwoju osobistego

Będąc niegdyś w stanie wypalenia zawodowego wiem, że nie łatwo jest je pokonać i jeszcze trudniej odnaleźć właściwą dla siebie drogę. Z tą myślą stworzyłam warsztaty, które prowadzę dla wszystkich osób, pragnących pracować z poczuciem sensu i spełnienia. Spotkanie jest dedykowane wszystkim, szukających w życiu satysfakcji, czasu dla siebie i wartości w tym co robią.

Zapraszam Cię 22.03 w najbliższy piątek /KLIK/do Centrum Kultury Bemowo o godz. 18-tej, jeśli chcesz dostać inspirację do eksploracji zawodowej, motywację do działania   i chcesz mieć stworzony przez siebie plan na pracę zgodną z twoim „ja” bo… „Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego marzenie” Tony Gaskins

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może pomóc, to wrzućcie ten wpis na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. /KLIK/ Dziekuję <3

———————————–
Anna Cichowska, coach i certyfikowana trener rozwoju osobistego neuropsychologii PRISM, zrzeszona w Klubie Izby Coachingu. Specjalizuję się w coachingu kariery z pasją. Pracuję z osobami, które czują się niespełnione zawodowo i wspiera je w odnalezieniu radości w pracy i dzięki temu także w życiu osobistym. Prowadzę warsztaty rozwoju osobistego oraz szkolenia z zakresu kierowania i budowania zespołów w podejściu coachingowym. Jestem inicjatorką i prelegentką konferencji rozwoju osobistego we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego: TRENUJ ROZWÓJ. Z myślą o osobach, którym brakuje inspiracji, motywacji oraz wzmocnienia, by pracować i żyć według własnych dążeń, prowadzę Punkt Działania na Facebook’u oraz blog PRACUJ Z RADOŚCIĄ! <https://punktdzialania.blogi.pl>.