zabawki drewniane VIGA

Najlepsze zabawki drewniane – idealne na prezent pod choinkę

W co się bawić / DIY

Jak kąciki tematyczne wspierają rozwój małych dzieci?

Dzieci najchętniej uczą się przez zabawę, a najlepiej w gronie swoich rówieśników. Kąciki tematyczne to umożliwiają. Dzieci chcą się w nich bawić, ponieważ posiadają realistyczną formę zabawek, estetyczny wygląd, subtelne kolory, a drewno jest przyjemne w dotyku. Dzięki temu, że każdy zestaw zawiera dużo elementów, zabawa może odbywać się w większym gronie. To dość istotny element, szczególnie biorąc pod uwagę wyposażenie do przedszkola.

Kącik kuchenny – zabawki drewniane

zabawki drewniane viga 

Zestaw składa się z takich elementów jak: kuchnia, zestawy do krojenia, komplet do przyrządzania sałatki, garnuszki, patelnie, rękawice kuchenne, pojemniki na przyprawy, sztućce oraz liczne  akcesoria do gotowania.

Kuchnia to serce domu i nic w tym dziwnego, że dzieci uwielbiają spędzać w niej czas. Zabawa w kuchnię:

 • Rozwija umiejętności społeczne: dzieci wspólnie przygotowują posiłki,  uczą się współpracy w grupie, dzielenia się z innymi, podejmowania decyzji
 • Dzieci poznają nowe sprzęty oraz uczą się zasad bezpiecznego korzystania z nich,  np. ekspres do kawy, mikser, toster, grill. Zestaw do gotowania jest dodatkowo wyposażony w rękawicę kuchenną, co można wykorzystać do utrwalania ważnych odruchów asekuracyjnych przy korzystaniu z akcesoriów kuchennych.
 • Utrwala nawyki prawidłowego odżywiania. Zestawy zawierają produkty do przygotowywania posiłków, m.in. sałata, pomidor, papryka, jajko, oliwa –  czyli te, najczęściej uznawane za zdrowe. Dodatkowym atutem jest ich  realistyczny i estetyczny wygląd.
 • Kształtuje większą samodzielność w czynnościach dnia codziennego – jedzenie i przygotowywanie posiłków.
 • Ćwiczy motorykę małą; ćwiczenia rąk są wskazane w czasie nauki mówienia, a także nauki pisania.

Motoryka mała – od krojenia do pisania / zobacz filmik/

 Na szczególną uwagę zasługują zestawy do krojenia. Krojenie to skomplikowana czynność, której dzieci uczą się w przyjaznej atmosferze, w formie zabawy, w bezpieczny sposób! (wszystkie elementy są wykonane z wysokiej jakości drewna, z zaokrąglonymi brzegami).

 • Dzieci przygotowują się do samodzielnego posługiwania się nożem; ćwiczą umiejętność krojenia, a także smarowania, obierania czy nabijania jedzenia na widelec.
 • Krojenie wspiera ustalenie lateralizacji (czyli dominacji jednej ze stron ciała). W trakcie używania noża, dziecko ma możliwość wyboru ręki; sprawdza, którą – lewą czy prawą jest mu wygodniej kroić.

Dominacja jednej ręki powinna nastąpić ok. 6 roku życia, ale do tego czasu dziecko powinno mieć jak najwięcej ćwiczeń i doświadczeń obu rąk. Ten zestaw akcesoriów to zapewnia.

 • Dziecko szybciej nabywa zdolność nauki pisania: podczas krojenia dziecko dostosowuje siłę z jaką będzie przekrajać, ze względu na różnorodność pod względem wielkości, kształtu i miejsca złączenia rzepu. Ta umiejętność (dostosowanie siły do nacisku) jest niezbędna przy utrzymaniu długopisu/ołówka/mazaka czy kredki w trakcie rysowania/pisania/kolorowania.

Zabawa podczas krojenia przygotowuje dzieci do nauki matematyki w zakresie równoliczności. Krojenie wspiera logiczne myślenie m.in. za pomocą dopasowywania w pary poszczególnych elementów. W codziennym życiu dzieci często spotykają się z dobieraniem w pary, np. buty, rękawiczki, guzik i dziurka, słoik z nakrętką, widelec i nóż.

Kącik samochodowy: garaż + akcesoria samochodowe

zabawki drewniane viga

Garaż z zestawem pojazdów ma ogromny walor edukacyjny. Zestaw zawiera: garaż, samochodziki, laweta

Zabawki z tego zestawu mogą posłużyć do zorganizowania zajęć dydaktycznych dotyczących bezpieczeństwa na drodze: zasad poruszania się przy jezdni, przechodzenia przez ulicę, pierwszeństwa na drodze, a także jak odczytywać sygnalizację świetlną, zachowania w czasie jazdy samochodem oraz konieczności jazdy w foteliku – w przypadku dzieci i zapinania pasów

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Wspierają utrwalanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, wezwania służb ratunkowych (telefony alarmowe) i w jaki sposób zachować się podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze, np. wypadek

Dzieci uczą się współpracować ze sobą i wcielać w role.

Garaż z samochodzikami:

 • Wspiera rozwój myślenia operacyjnego: ćwiczenie pamięci, doskonalenie kompetencji ustalania uporządkowanych serii.
 • W życiu codziennym jest mało sprzyjających okazji do wyjaśnienia dziecku danych cykli, np. kolejność dni tygodnia; również trudno dziecku zrozumieć zależności wczoraj – dziś – jutro.
 • Przygotowuje dziecko do rozumienia bardziej zaawansowanych operacji matematycznych, takich jak wyjaśnienie poprzednia/następna liczba.
 • Dzięki tym zabawom dziecko w przyszłości będzie chętniej uczyło się matematyki.

Zabawki drewniane: remiza strażacka z akcesoriami

zabawki drewniane viga

Zestaw zawiera: budynek straży pożarnej, wóz strażacki, helikopter, postacie-strażacy.

Asortyment z tego zestawu może posłużyć do zorganizowania zajęć dydaktycznych dotyczących pracy strażaka: strój, zadania: gaszenie pożarów, pomoc w czasie powodzi, wydobywanie ofiar zakleszczonych w pojazdach w czasie wypadku, likwidowanie gniazd os, bierze udział w skomplikowanych akcjach ratunkowych.

 • Utrwala zasady bezpieczeństwa, jak nie dopuścić do pożaru, jakie są telefony alarmowe, o tym, że zapałki/zapalniczki nie są do zabawy dla dzieci;
 • Dzieci uczą się współpracować ze sobą i wcielać w role
 • Utrwala procesy logicznego myślenia oraz planowania w czasie dzięki koordynowaniu akcji ratowniczej.
 • Dodatkowo takie zabawy wspierają w dzieciach poczucie bezinteresownej pomocy.

Kącik tematyczny: warsztat do majsterkowania

zabawki drewniane viga

Zestaw zawiera: stół do majsterkowania z akcesoriami typu śrubki, nakrętki, nakładki, gwoździe, złącza; walizki i skrzynki i pas z narzędziami, m.in. śrubokręt, młotek, klucz, linijka, wiertarka.

 • Dzieci poznają zawód mechanika, a także narzędzia i sposób ich bezpiecznego używania.
 • Dzieci mogą wcielać się w role.
 • Zestaw wspiera umiejętności porządkowe oraz planowania przestrzeni.
 • Te umiejętności będą bardzo przydatne podczas organizacji pracy przy biurku. Dzięki zabawie przy majsterkowaniu dziecko ćwiczy tę zdolność już dużo wcześniej.
 • Wspiera przede wszystkim rozwój motoryki małej: ćwiczy precyzyjne ruchy rąk, m.in. przy odkręcaniu, przykręcaniu nakrętek do śrubek, celowaniu w otwory.
 • Zabawy konstrukcyjne przygotowują rękę do pisania i rysowania.

Dzieci rozwijają kreatywne myślenie i otwierają się na rozwiązywanie problemów i poszukiwanie niestandardowych rozwiązań
Majsterkowanie wspiera koncentrację, rozwija cierpliwość, opanowanie i pomysłowość

Dzieci ćwiczą pamięć wzrokową podczas odkładania narzędzi na konkretne miejsce w walizce z narzędziami; ta umiejętność będzie intensywnie wykorzystywana np. podczas przepisywania tekstu z tablicy do zeszytu.

Kącik tematyczny: domek dla lalek

zabawki drewniane viga

Zestaw zawiera: domek, mebelki, postacie.

Zabawa „w dom” jest jedną z najbardziej naturalnych i intuicyjnych zabaw wśród dzieci. Do  zainicjowania tego rodzaju zabawy, doskonale nadają się domki dla lalek zawierające ciekawe mebelki.

Dzięki zabawie w tym kąciku tematycznym dzieci:

 • Socjalizują się, powielają prawidłowe wzorce rodzicielskie
 • Rozwijają wyobraźnię, kreatywne myślenie, zmysł artystyczny – przy urządzaniu domku.
 • Dziecko ma możliwość tworzenia opowiadań z użyciem akcesoriów z domku.
 • Logicznego planowania przestrzeni życiowej –  przez ustawianie mebelków

 

Wszystkie kąciki tematyczne wspierają umiejętność odgrywania ról przez dzieci, a to rozwija w nich empatię i uczy jak zachować się w różnych, codziennych sytuacjach. Dzieci od najmłodszych lat podczas zabawy w kąciku tematycznym ćwiczą w praktyce, jak współpracować w grupie i odkrywać własne pasje i zainteresowania.

Dzięki tym akcesoriom zapewniamy dzieciom nieograniczony wszechstronny rozwój – m.in. w sferze poznawczej, w zakresie koncentracji, sprawności motoryki małej, a także dajemy możliwość budowania relacji w grupie przedszkolnej.

Wybierając zabawki Viga /KLIK/ do swojej placówki lub domu oszczędzacie nie tylko pieniądze, ponieważ zabawki są wykonane z wysokiej jakości materiałów i posłużą przez długi czas, nie zużywając się tak szybko jak zabawki z innych – mniej trwałych materiałów. Niebanalne rozwiązania w kącikach tematycznych pobudzają wyobraźnię. Używanie zabawek drewnianych wspiera też postawę ekologiczną.

Dzięki temu, że kąciki tematyczne zawierają dużą ilość elementów, może przy nich bawić się większa liczba dzieci. A im więcej dzieci przy zabawie, tym więcej pomysłów, śmiechu i radości. Dzieci chętniej przyswajają konkretną wiedzę poprzez zabawę.

UWAGA: Jeśli masz żłobek lub przedszkole, albo jesteś mamą, która chce swojemu dziecku stworzyć kreatywną strefę edukacyjną, to zajrzyj na stronę Brykacze.pl /KLIKNIJ/ którzy są oficjalnym dystrybutorem drewnianych zabawek VIGA i zobacz  ofertę. A jak powołasz się na Malinową Planetę to może dostaniesz jakiś rabat 🙂

—————————————–
Autor: Agnieszka Gasparska – Pedagog specjalny wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, logopeda, terapeuta SI, filolog języka polskiego, nauczyciel wychowania przedszkolnego. Pomysłodawca i wydawca multisensorycznej książeczki dla dzieci. Swoje doświadczenie zdobyła podczas pracy w prywatnym żłobku jako opiekunka i logopeda oraz w trakcie prowadzenia licznych zajęć i warsztatów w przedszkolach w Warszawie. Potrójna mama: Michałka, Natalki i Gabrysi.

Jeśli podoba Ci się wpis to zapraszam na facebook /KLIK/ lub instagram /KLIK/

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może się komuś przydać lub spodobać to wrzućcie go  na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. Dziekuję <3