Wielu rodziców zmaga się z tym nurtującym pytaniem, co będzie najlepsze dla ich dzieci. Czy warto byłoby zapłacić więcej i zatrudnić nianię, czy może jednak żłobek, w którym przebywają rówieśnicy będzie lepszym miejscem dla naszej pociechy? Należałoby uznać, że tak naprawdę nie ma złotego środka i wiele zależy od czynników od nas w gruncie rzeczy niezależnych.
Co wybrać? Niania czy żłobek?
Istnieją opinie wśród rodziców, którzy uważają, że dziecko przynajmniej do 3 roku życia powinno wychowywać się w środowisku domowym, indywidualnym i jest przeciwko posyłaniu dzieci do żłobka. Natomiast odsuwając na bok proces generalizacji takich miejsc, warto wziąć pod uwagę istnienie prywatnych – niepublicznych żłobków, które są bardzo dobrze przygotowane nie tylko pod względem formalnym, technicznym, ale przede wszystkim pod kątem kształtowania emocjonalnego małych dzieci. Minęły czasy, w których rodzice mogli posłać swoje dzieci wyłącznie do żłobków państwowych.
Wtedy nie sprawdzało się warunków, standardów opieki, formy dydaktycznej. Ważniejsze było, żeby dziecko w ogóle dostało się do żłobka, co czasem graniczyło z cudem. Z biegiem lat uformowały się prywatne instytucje mające statut żłobka, wydany decyzją gminy lub miasta, dodatkowo jak grzyby po deszczu otwierały się tzw. pseudo żłobki, czyli kluby malucha, oraz inne formy sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 (Zanim zapiszesz dziecko do żłobka upewnij się że ma wpis do rejestru żłobku w danej gminie).
Różnice między nianią a żłobkiem
Decydując się na odpowiedni wybór rodzice powinni sobie odpowiedzieć na pytanie, czy szukają odpowiedniej opieki biorąc pod uwagę np. potrzeby dziecka, jego temperament, budżet rodzinny, czy też szukają opieki w ogóle, bo nie mają innego wyjścia?
Nie zawsze instytucja „babcia” może zająć się naszym dzieckiem, wtedy w grę wchodzi opcja „niania”. Jest to dosyć wygodna forma opieki, ponieważ niania, czy też „przyszywana ciocia”, czasami mogą np. zamieszkać z rodziną lub po prostu dojeżdżać do miejsca zamieszkania dziecka i opiekują się nim w dobrze mu znanym środowisku.
W przypadku niani opieka jest ustalana wg indywidualnych potrzeb rodziców oraz dziecka. Ważne jest, aby to dziecko w ostateczności zaakceptowało nową osobę, która ma spędzić z nim większość dnia i z którą powinno czuć się bezpiecznie. Wybierając indywidualną opiekę rodzice powinni zwrócić uwagę na wiek danej osoby, wykształcenie, czas jaki może poświecić dziecku, oraz czy ma pomysł na swoją pracę. Czy też jest to tylko osoba do pilnowania naszego dziecka, aby nic mu się nie stało pod nieobecność rodzica, do zaspokajania głównie jego potrzeb fizjologicznych? A może jednak oczekujemy czegoś więcej?
Żłobek jest już zupełnie inną formą opieki, w której przebywają dzieci w zbliżonym wieku, a sam proces uspołeczniania się dziecka jest sztywniej i gwałtowniej wprowadzony. Biorąc pod uwagę indywidualne tempo rozwoju naszych pociech, wygrywają tu zazwyczaj placówki niepubliczne. Według ustawy żłobkowej opiekę sprawować może jedna opiekunka na 8 dzieci, czego raczej się nie praktykuje. Standardem powinna być jedna opiekunka na trójkę dzieci w młodszej grupie, oraz jedna na piątkę, szóstkę dzieci w starszej grupie.
Co zapewnia żłobek?
Bez wątpienia wszystkie żłobki powinny zwracać uwagę na bezpieczeństwo i zaspokajanie potrzeb dzieci. W takich placówkach niepublicznych zazwyczaj jest dużo mniej dzieci niż w państwowych, co pozwala na stworzenie przyjaznej i kameralnej atmosfery.
Rytm opieki nad dzieckiem w grupie młodszej powinien być ustalany indywidualnie z rodzicami, (jak chociażby spanie, czy jedzenie), aczkolwiek im dziecko starsze tym ten indywidualny charakter zanika, na korzyść ukształtowania pozytywnych nawyków (np mycie ząbków po posiłkach, zasuwanie za sobą krzesełka, mówienie „dziękuję”). Program w grupie starszaków przygotowuje je do wejścia w życie przedszkolne.
Człowiek jest istotą społeczną, a żłobki w większości przypadków sprawniej pomagają uspołeczniać się dzieciom, odkrywając przy okazji talenty, podczas różnego rodzaju zajęć np. plastycznych, muzyczno – ruchowych, relaksacyjnych, zajęć manualnych, dydaktycznych.
Plusem placówek żłobkowych jest to, że pracują w nim wykształcone i specjalnie przeszkolone osoby. Nad sferą emocjonalną, psychiczną czuwa psycholog, który stara się pomóc dziecku a także jego rodzicom w zmaganiu się z np. z trudną adaptacją czy tez z innymi przeciwnościami.
Rodzice mają nie lada orzech do zgryzienia, a swój wybór powinni opierać przede wszystkim na odpowiedzi na pytanie „co tak naprawdę, będzie najlepsze dla mojego dziecka?”.